Conference proceedings (LNAI no. 9825) is avaible on LNCS homepage

Printed version of the proceedings will be provided to attendees at the conference. Digital version can be accessed free (temporary) from here

                  Conference Programme

 

                       Tuesday 23rd August

Tutorials and Workshops
Conference Registration 

                          Wednesday 24th August

  8:30 -   9:15           Conference Registration
  9:15 -   9:30           Welcome
  9:30 - 10:30           First keynote speaker - Prof. Jochen Triesch


10:30 - 11:00                                                                            Coffee Break

                                                                                           Cognitive Modelling

11:00-11:25             Dieter Vanderelst and Alan Winfield - Rational imitation for robots
11:25-11:50             Eva Ansermin, Ghiles Mostafaoui, Nils Beaussé and Philippe Gaussier - Learning to synchronously imitate gestures using entrainment effect
11:50-12:15             Alessio Mauro Franchi, Lorenzo Sernicola and Giuseppina Gini - Linguistic Primitives: a New Model for Language Development in Robotics
12:15-12:40             Zhe Su, Oliver Kroemer, Gerald E. Loeb, Gaurav S. Sukhatme and Stefan Schaal - Learning to Switch between Sensorimotor Primitives using Multimodal Haptic Signals


12:40 - 14:00                                                                                Lunch

                                                                                              Neural Models

14:00-14:25             James Finnis and Mark Neal - UESMANN: a feed-forward network capable of learning multiple functions
14:25-14:50             Marc Sutherland and Bernd Porr - Modelling the Effect of Dorsal Raphe Serotonin Neurons on Patience for Future Rewards
14:50-15:15             Danish Shaikh and Poramate Manoonpong - An Adaptive Neural Mechanism with a Lizard Ear Model for Binaural Acoustic Tracking


15:15 - 15:45                                                                          Coffee Break

                                                                                                 Locomotion

15:45-16:10             Giuliano Di Canio, Stoyan Stoyanov, Ignacio Torroba Balmori, Jørgen Christian Larsen and Poramate Manoonpong - Adaptive Combinatorial Neural Control for Robust Locomotion of a Biped Robot
16:10-16:35             Martin F. Stoelen, Fabio Bonsignorio and Angelo Cangelosi - CoExploring Actuator Antagonism and Bio-Inspired Control in a Printable Robot Arm
16:35-17:00             Chris Tryk Lund Sørensen and Poramate Manoonpong - Modular Neural Control for Object Transportation of a Bio-inspired Hexapod Robot


18:00                                                           Welcome at National Library with nibbles/drinks

           Thursday 25th August

  9:00 - 10:00           Second keynote speaker - Prof. Og de Souza

 10:00 - 10:20                                                                 Posters Presentations

                                 Vince Jankovics, Stefan Mátéfi-Tempfli and Poramate Manoonpong - Artificial neural network based complaint control for robot arms

                                 Angel Duran and Angel Pascual del Pobil - A model of artificial genotype and norm of reaction in a robotic system

                                 Amy de Buitléir, Ronan Flynn, Mike Russell and Mark Daly - An architecture for pattern recognition and decision making

                                 Maud Gibbons, Colm O'Riordan and Josephine Griffith - Follow Flee: A Contingent Mobility Strategy for the Spatial Prisoner's Dilemma

           

10:20 - 11:00                                                     Coffee break with first poster session

                                                                              Robots and Multi-Robot Systems

11:00-11:25             Mariya Chepisheva, Utku Culha and Fumiya Iida – Manipulation of Chopsticks with a Soft Robotic Hand
11:25-11:50             Anna Frohnwieser, Alexander P. Willmott, John C. Murray, Thomas W. Pike and Anna Wilkinson - Using Marker-Based Motion Capture to Develop a Head Bobbing Robotic Lizard
11:50-12:15             Michail Maniadakis and Panos Trahanias - Time-informed, Adaptive Multi-robot Synchronization
12:15-12:40             Ben Jolley, James Borg and Alastair Channon - Analysis of Social Learning Strategies when Discovering and Maintaining Behaviours Inaccessible to Incremental Genetic Evolution


12:40 - 14:00                                                                         Lunch

14:00 - 15:00           Third keynote speaker - Dr Stefano Nolfi

15:00 - 15:25                                                              Posters Presentations

                               Changmin Lee and DaeEun Kim - A Landmark Vector Approach using Gray-Colored Information

                               Suresh Kumar, Patricia Shaw, Daniel Lewkowicz, Alexandros Giagkos, Mark Lee and Qiang Shen - Generalising Predictable Object Movements Through Experience Using Schemas

                               Michael Wooten and Ian Walker - Circumnutation: From Plants to Robots

                               Audrey Randall, John Klingner and Nikolaus Correll - Simulating Chemical Reactions using a Swarm of Miniature Robots

                               Wonki Lee and DaeEun Kim – Local Interaction of Agents for Division of Labor in Multi-Agent Systems


15:25 - 16:25                                                     Coffee break with second poster session

                                                                                        Artificial Evolution - 1

16:25-16:50             Rita Ramos, Miguel Duarte, Sancho Oliveira and Anders Christensen - Evolving Controllers for Robots with Multimodal Locomotion
16:50-17:15             Jared Moore and Philip McKinley - A Comparison of Multiobjective Algorithms in Evolving Quadrupedal Gaits
17:15-17:40             Kirk Scheper and Guido de Croon - Abstraction as a Mechanism to Cross the Reality Gap in Evolutionary Robotics


19:30                                                                                     Social Dinner

 

                                                                                         Friday 26th August

9:00 - 10:00           Fourth keynote speaker - Prof. Anthony Pipe

                                                                          Simulation and Agent-Based Models I


10:00-10:25             Changmin Lee and DaEeun Kim – A Moment Measure Model of Landmarks for Local Homing Navigation
10:25-10:50             Simon McGregor - A More Basic Version Of Agency? As If!


10:50 - 11:20                                                                      Coffee Break

Simulation and Agent-Based Models II

11:20-11:45             Kashif Zia, Momina Shaheen, Umar Farooq and Shahid Nazi - Conditions of Depleting Offender Behavior in Volunteering Dilemma: An Agent-Based Simulation Study
11:45-12:10             Peter Krcah - Adaptation of Virtual Creatures to Different Environments Through Morphological Plasticity
12:10-12:35             Marcos Cardinot, Maud Gibbons, Colm O'Riordan and Josephine Griffith - Simulation of an Optional Strategy in the Prisoner's Dilemma in Spatial and non-Spatial Environments


12:35-13:00                                                         Discussion and Conference Close
13:00-14:00                                                                            Lunch

 

Last updated: June 27th 2016